Collection: Teething
Teething can be rough. Based on recommendations from Healthychildren.org and Seattle Children's hospital (and my experience as a mom), I recommend choosing teethers your kid finds attractive, either good colors, textures, materials, or shapes. Next, store it in the fridge, and when their discomfort makes them fussy, pull out the chilled teether and let the cool soothing help ease their pain. We recommend something solid (such as silicone or natural rubber teethers) or a lovey (a soft fabric item with no stuffing). With a lovey, you can even lightly wet it with cool water to add interest or create a different experience. Make sure to clean any items that your kid puts in their mouth.
-
Seattle Crinkle 8" Learning Lovey
Regular price $16.00 USDRegular priceUnit price / per -
Jungle Crinkle 8" Learning Lovey
Regular price $14.00 USDRegular priceUnit price / per -
Ocean Crinkle 8" Learning Lovey
Regular price $14.00 USDRegular priceUnit price / per -
Pepita the Apple Teether
Regular price $20.00 USDRegular priceUnit price / per -
Brucy the Broccoli Teether
Regular price $20.00 USDRegular priceUnit price / per -
Zoo Winkel Bunny
Regular price $19.00 USDRegular priceUnit price / per -
Coco the Coconut Teether
Regular price $20.00 USDRegular priceUnit price / per -
Clementino the Orange Teether
Regular price $20.00 USDRegular priceUnit price / per -
Spotty The Mushroom Teether
Regular price $15.00 USDRegular priceUnit price / per -
Offbeat Bambinos Pelota Ball
Regular price $16.00 USDRegular priceUnit price / per -
Zoo Winkel Elephant
Regular price $19.00 USDRegular priceUnit price / per -
Chew Cube Teether Rattle Mint
Regular price $14.00 USDRegular priceUnit price / per -
Ana Banana
Regular price $20.00 USDRegular priceUnit price / per -
Polar Crinkle 8" Learning Lovey
Regular price $14.00 USDRegular priceUnit price / per -
Earthy World Teether Ball
Regular price $21.00 USDRegular priceUnit price / per -
Chew Cube Teether Rattle Blue
Regular price $14.00 USDRegular priceUnit price / per